Cork Basketball

2019 Cork Boys U17 Panel Selection

2019 Cork Boys U17 Panel Selection
April 06
19:26 2019

Cork County Basketball Bboard thanks all the players and parents who turned up for the Cork Under 17 Team Trials on 5-Apr-2019. Coaching staff recognised that the selection process was made very difficult by a very high standard and fantastic effort put in by all the players over the 2 nights of the trials. All the players who took part will be successful basketball players with their clubs, are very capable basketball players and should be very proud of their efforts and their attitude.
The coaches Kieran Leahy and Keith Daly have made the selection for the team. Congratulations to the players who made into Cork Boys U17 Panel Selection:
Sean O Flynn – Ballincollig
Luke O Sullivan – Ballincollig
Colm Blount – Ballincollig
Aodhagán O Donobhaín – Ballincollig
Luke Osbourne – Fr Mathews
Sean McManus – Fr Mathews
Daniel O Sullivan – Mallow
Eli Lenihan – Neptune
Kelvin O Donoghue – Neptune
David Varma – Neptune
Sean McCarthy – Neptune
Jake Kelly – Neptune
Jack Field – Neptune
Eoghan Sheehan – Neptune
Cillian O Connell – Youghal

The next training schedule for the team is:
Sunday 7th April from 11.00am – 12.30pm at Neptune Stadium.
Friday 12th April in the Parochial Hall at 6.15 – 7.30
Any player who cannot attend must inform the coaching staff asap.

Men’s Top 4

Finals

6:30 PM
Cork Boys U18B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

E.C. Glenmary vs Cobh

6:15 PM
Cork Boys U14A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Blue Demons vs Ballincollig

12:15 PM
Cork Boys U12B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Skibbereen vs St. Anthonys

11:00 AM
Cork Boys U14B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Carrigaline vs Bantry

Men’s Top 4

8:30 PM
Cork Boys U18A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Blue Demons vs Ballincollig

7:15 PM
Cork Men U20 League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Limerick Lions vs Ballincollig

7:15 PM
Cork Men U20 League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Neptune vs Carraig na bhFear

2:13 PM
Cork Boys U18A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Neptune vs Limerick Lions

1:30 PM
Cork Boys U16B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Youghal All Stars vs Blue Demons

1:00 PM
Cork Boys U13 League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Rathmore Ravens vs Carrigaline

12:15 PM
Cork Boys U12B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Skibbereen vs St. Anthonys

0 - 20
Cork Boys U14A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Limerick Celtics vs Ballincollig

11:00 AM
Cork Boys U14B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Carrigaline vs Bantry

11:00 AM
Cork Boys U16B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Skibbereen vs Mallow Y.C.

10:00 AM
Cork Boys U12A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Limerick Celtics vs Blue Demons

10:00 AM
Cork Boys U12A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Limerick Lions vs Neptune

7:30 PM
Cork Boys U16A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Fr. Mathews vs Neptune

74 - 66
Cork Boys U16A League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Blue Demons vs Mallow Y.C.

32 - 38
Cork Boys U18B League Top 4
Parochial Hall, Gurranabraher, Cork

Skibbereen vs E.C. Glenmary

T